The June Food Stamp Challenge begins

June 2, 2010|Posted in: family, food, Food Stamps, sustainable living

My friend Katy over at the NonConsumer Advocate lit a fire under her followers to take the June Food Stamp Challenge. I won’t go into parameters, so check her out for all the details, but the idea is to live on a food stamp budget — what you would get for your family if you were living on food stamps — and, if you are so moved, donate the difference in what you spend vs what you would have normally spent on food. (We’ll be donating to the Alameda Food Bank.) Katy has a chart on her blog site about how much to spend per family/person, but for the sake of simplicity, we’re going with $101 per family member. So in plain Julia-speak, that means my family grocery budget for the entire month of June is $454.50.  That’s $101 per family member (4) plus half of that for The Boy who lives her half-time.

The Boy, age 12, adds another special element to the mix. I am not including his weekday breakfast or lunch expenses for half of June. We normally give him pocket money for lunches, or he can spend it on something else and make his own lunch for school. Same with his breakfast. Well, when I was a hungrier gal and a food bank client, my daughters all received free school breakfast and lunch. My assumption for the first half of the month is that The Boy is “receiving free lunches.” Therefore, we’re not counting those meals. School is out in 2 weeks, so I will count his breakfasts and lunches with us then.

Today got off to a good start. I read the grocery circular, had my coupons clipped, had a list ready, and collected my shopping bags. Since my store (Lucky) gives a 5 cent per bag refund, I always take my bags. Trusty middle daughter Simone went along and was my sidekick.

Great find at the supermarket: a 10 lb. bag of chicken leg quarters for $5.80.  I had planned to get one bag, but thought it over and bought 2. Other good buys: a 4 lb block of colby-jack cheese for $11; a 5-lb bag of carrots for $3.29; a 10-lb bag of potatoes for $3.99. We got 4 packages of sausages (Italian, bratwurst, etc.) with the coupon for a total of $12, and buy-one-get-one-free (BOGO) California strawberries. I had planned to buy good seasonal fruit at the farmers’ market today anyway, so since these were local (Santa Cruz/Watsonville), it was a good deal. Local corn was 5 for $1. I was going to buy just the 5, but went for 15 for $3. I plan to toss some in the freezer for later, and make some corn chowder and corn salad, too. Good price, local produce, good stuff.

I had a little debate about the milk — my poverty mind said “Buy 2 gallons of no-name brand for $5.” But my local-food advocate won, preferring to support local dairies and California cows. I spent $4.29 — almost double the cost of the cheap milk — for one gallon but I feel better about the purchase. And to be honest, we aren’t really drinking that much milk anymore — so the other gallon might have gone to waste, or some of it. One of the things I want to prove, besides mere survival here, is that you can eat well — even on food stamps — if you stick to basic good food. I want to drink good milk, not pay for bogus “organic” stuff shipped from back East when I can support a local dairy farmer whose cows get to roam the Contra Costa, Sonoma or Marin hills. It just feels better all around.

Total at the grocery store, including the extra purchases of more corn and more chicken, was $68.82. I took $30 with me to the farmers’ market and spent it all. I came away with 20 eggs, 4 heads of lettuce, a bunch of beets with greens, chard, zucchini, 2 lbs of cherries; 4 lbs of apricots, peaches, plums and nectarines ($1.50 per pound, so I just filled  a bag), 3 red and one yellow bell pepper, and 2 lbs of tomatoes. All of this was locally grown (within 100 miles), organic (no pesticides), and direct from the farmers who grew them. I brought my own shopping bags, and my own smaller vegetable bags that I made from muslin a while bag. No plastic for me!

We share in a bread program at a local non-profit, which takes delivery of day-old bread from Panera twice a week. We go and pick up a couple of loaves of artisanal bread for free. I also take broken loaves, heels and odd baked goods from the site, to feed the chickens. We made a stop there, and there was hardly any bread. I took one large loaf of whole wheat bread (unsliced). One loaf of bread: $0.

Back at the house, I grabbed a glass of water and heated up last night’s leftovers while I put food away. All that chicken has to go somewhere — it was not frozen. I put aside 3 leg quarters for tonight’s dinner, then separated the rest into 3 or 4 leg quarters. We had some sauces on hand — a little bit of marinade, a little bit of BBQ sauce, a little bit of teriyaki sauce. I took some ziplock bags from my stash — these were previously used and then washed to be used again — and put chicken into each. I added various sauces to use up what was on hand. One of them got some leftover chopped onion thrown in, and another got the last bit of horseradish from the fridge. I wrote on the bags and froze them. They will marinate as they defrost in the future weeks.

Now here’s a dirty secret you probably share with me. We have a large jar — I might as well call it a keg — that used to hold A LOT of pickles. It now holds all the condiment packages from various fast food places. In keeping with my food stamp budget, I had not purchased any sauces. True that I had some leftover stuff “in stock,” but I also froze some chicken plain, to be cooked and shredded for other meals. The last three bags were assembled thusly: In Bag A, I put all the little BBQ sauce packets from leftover chicken nugget meals. Then I added a bunch of ketchup packets and mustard packets, plus a spoonful of honey and some black pepper. Bag A became BBQ sauce.  Bag B received many soy sauce packets, leftover teriyaki dipping sauce and some garlic for a Japanese-style chicken. Bag C received several packets of gyoza dipping sauce, hot oil, rice vinegar, Chinese mustard and soy sauce, plus leftover sweet and sour sauce from other chicken nuggets. Bag C is Chinese spicy chicken.

I now have 7 other meals pre-prepped for later in the month, at a cost of next to zero for the sauce mixes, and about 50 cents per leg quarter. All of these meals are frozen. I can add pasta, potatoes or rice and have healthful meals for very little money. The cost of the bags, by the way, was also $0.

Tonight’s meal consisted of 3 leg quarters, cut up and rolled in a bit of milk and homemade bread crumbs (more of that day-old bread, reincarnated), baked for “oven-fried” chicken. We also had corn, and I cooked a couple of extra ears to make a corn salad for Mr Husband’s lunch tomorrow. We also had brussels sprouts from the freezer, but they were not good. They had been in the ice too long and tasted B-A-D. We added some fruit and put the sprouts into the chicken bucket. At least someone will eat them. Blech! Drinks were sun-tea (made over the weekend) and water. Mr Husband drinks club soda, a store brand, bought by the liter. I don;t think you can buy that with food stamps — since you can’t buy alcohol or soda. I am counting it in my food budget in any case because he consumes it and I paid for it!

I estimate our dinner to cost us $1.50 for the chicken, $1 for the corn, and $1 worth of fruit. The sprouts had been given to me in the fall from a friend and did not cost anything, but they were a loss. I was looking forward to the nutrition of a green, cruciferous vegetable. Too bad they tasted so sulfuric. The good news is that there are leftovers for lunch tomorrow. So this inexpensive but healthful meal turns out to be two meals. We fed 3 on this food tonight. Total cost per person was about $1.25 for dinner tonight.

My grocery shopping is intended to last the week, and set us back $98.82. That leaves me about $13 to buy more milk or other food we run out of before next week, using a quarter of my month’s budget on this week’s food shopping.

So far so good on the food stamp challenge.

Facebook Conversations

comments

Julia Park Tracey is an award-winning journalist, author, and blogger. She is the author of "Veronika Layne Gets the Scoop" and "Veronika Layne Has a Nose for News" (rep'd by Booktrope). She is the Poet Laureate of Alameda, California. She's also the conservatrix of The Doris Diaries, the diaries of her great-aunt Doris Bailey Murphy. Her articles have appeared in Thrillist, Quill, Paste, San Francisco Chronicle, and in many magazines; her latest poetry appears in The East Bay Literary review.

8 Comments

  1. noreply@blogger.com'

    Katy @ The Non-Consumer Advocate
    June 2, 2010

    Leave a Reply

    I love the idea of freezing chicken with marinade. I am TOTALLY stealing this idea!

    Katy Wolk-Stanley
    “Use it up, wear it out, make it do or do without”

  2. noreply@blogger.com'

    Mary Lee
    June 3, 2010

    Leave a Reply

    This is awesome. You are an inspiration!
    I will keep reading and living vicariously. Maybe it will help me get in line.

  3. noreply@blogger.com'

    Anonymous
    June 3, 2010

    Leave a Reply

    my weeks grocery shopping consisted of 8.32, but then again there were no good sales this week….

    Joe

  4. noreply@blogger.com'

    Anonymous
    June 27, 2010

    Leave a Reply

    I just read all of your posts on the Food Stamp Challenge. My husband is disabled and we have 2 small children who were adopted through foster care. We have been on food stamps in the past and you bring up several very good points.

    First of all, it is true that some (not all) cashiers are a little…..curt……when they realize you are using an EBT card. I hated having to use it, but it is better than the monopoly money (that I’ve never used, but can’t imagine).

    Like you, some of our food came from places other than the grocery store. (No Farmers Market in our area though.) My cousin’s MIL loves my girls and always has us over when her peaches are ripe. We spend the afternoon picking peaches that I end up freezing, canning, etc., along with just enjoying fresh. I love it when that kind of thing happens. We also know where to go in the fall to find persimmons, and in the summer where to also find blackberries free for the pickin’.

    My daughters don’t understand why some kids (seem to) eat at McDonald’s all the time, have soda every day, etc. All I can say is that I try to make everything fun. So we don’t go to McD’s when we’re going to be gone for the day for one of my husband’s doctor appts. We do, however, pack a picnic and try to make it fun. We’ve discovered popcorn (not made in one of those bags with the fakey butter stuff) is an inexpensive snack. Lots of fiber, too. It’s all in your attitude when you have kids.

    Cooking from scratch helps us a lot also. My girls think that’s how everyone cooks and I want to keep it that way. I know that not everyone knows how to cook from scratch. I can’t imagine what our food bills would be like if I didn’t have time to cook from scratch because I have to be home because of my husband’s disability. (I know that didn’t make a lot of sense. I have a heart condition and am unable to now work also.)

    On a separate note, we are no longer receiving food stamps. We receive an adoption assistance because our girls were considered “hard to place”. We reported every penny of that assistance when we applied for FS and every time it was renewed. Earlier this year we received a letter that we have to pay back over $7000 because they say we didn’t report that assistance. Why wouldn’t we report it? We have no proof, but neither do they, so we loose. Now they take 15%/mo out of my husband’s disability to pay back food stamp money that they say we were not entitled to. We are being “made poorer” because they made an error, or had a computer glitch, or whatever happened.

    I’m not being whiney. At least I’m trying not to be. I was interested to see how this challenge would work out for all of you. I always managed to make it stretch. I knew you could do it too.

  5. noreply@blogger.com'

    seartho
    June 11, 2011

    Leave a Reply

    it’s good to see this information in your post, i was looking the same but there was not any proper resource, thanx now i have the link which i was looking for my research.

    Kind Regards,
    Family Dentist

  6. noreply@blogger.com'

    Kimberly
    June 16, 2011

    Leave a Reply

    You are quite an inspiration!
    Thanks!!

  7. noreply@blogger.com'

    Rey Abisan
    July 11, 2011

    Leave a Reply

    I rarely leave comments on articles, but your article encouraged me to compliment your writings. Thanks for the read, I will tweet your post and come back occasionally.

    Kind Regards,
    who owns phone

  1. Seven Limes - […] about $25 per person, and half that for our son who was with us only half the time that…

Leave a Reply


You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*